НАЗИВ И ВРСТА ПРИРОДНОГ ДОБРА:
Споменик природе „Храст Лужњак у дворишту црпне станице у Куману“ налази се на обали Тисе, на површини од 1.384,74м2.
КАТЕГОРИЈА ПО ЗАКОНУ О ЗАШТИТИ ПРИРОДЕ:
Споменик природе ИИИ категорије
ИУЦН – КАТЕГОРИЈА
ИИИ категорија природног добра
Према класификацији Међународне уније за заштиту природе (ИУЦН), Споменика природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“ припада ИИИ категорији – Споменик природе/природно обележје.
ГЕОГРАФСКИ ПОЛОЖАЈ:
Налази се на територији Општине Нови Бечеј, КО Кумане, парцели бр. 8531, у централном делу дворишта црпне станице Кумане, око 20 м удаљености од основе насипа са брањене стране. Под спомеником природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“ подразумева се стабло храста и припадајући простор (простор испод крошње). Овај споменик природе ИИИ категорије обухвата укупну површину од 1384.74 м2.
УПРАВЉАЧ (од 2009.године)
Скупштина општине Нови Бечеј је 05.05.2009. године, донела Одлуку о заштити Споменика природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“ и за Управљача именовала је Јавно водопривредно предузеће „Воде Војводине“.
АКТ О ЗАШТИТИ:
Закон о заштити природе („Сл. гласник РС“, број 36/2009, 88/2010 и испр. 14/2016 и 95/2018 – др. Закон)
РЕЖИМ ЗАШТИТЕ
За Споменик природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“ одређен је режим заштите ИИ степена.
ИСТОРИЈАТ ЗАШТИТЕ
Споменик природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“ први пут је заштићен Решењем Скупштине општине Нови Бечеј од 25. септембра 1985. године.
ОПИС:
Споменик природе „Храст лужњак у дворишту црпне станице код Кумана“, налази се на обали Тисе, у централном делу дворишта црпне станице Кумане, удаљен од подножја насипа око 20 м са брањене стране.
Овај споменик природе ИИИ категорије обухвата укупну површину од 1.384,74 м2 .
Храст лужњак је врло распрострањено европско и западно-азијско дрво. Представљао је капиталан примерак своје врсте у Војводини. Величанственог је пораста, хабитуса и процењене старости преко 300 година. Солитер који је доминирао околним простором. Крошња стабла је била врло граната, са јаким неправилним, кривим и коленасто савијеним гранама.
После суперћелијске олује, која се догодила у јулу 2023. године, Храст Лужњак је претрпео засташујућу девастацију, после које је прегледан од стране стручњака са Института за низијско шумарство и животну средину из Новог Сада, а потом је извршена санација. Приликом санације орезане су поломљене гране и стабло је очишћено од трулежи.
Данас стабло није грандиозно као некада, али је свакако још значајније као споменик природе и спомених отпорности на све недаће и године које су га ломиле.
Од некадашњих 33 м висине, стабло је сада високо непуних 20 м.
Цопyригхт © 2008 – 2025
ЈВП „Воде Војводине“ Нови Сад
Сва права задржана