Одбрана од поплава у Срему у пролеће 2014. године , односно на фрушкорским потоцима и на 120 километара Саве, од Јамене до Купинова, биће запамћена и забележена као једна од највећих на подручју Војводине. Одбрана је трајала 55 дана. Најтеже је било средином маја, када је Сава код Сремске Митровице расла је и метар током дана.
У вечерњим сатима 17. маја на водомеру код Сремске Митровице измерено је никад забележених 863 цм. Рекорд пре овога забележен је пре четрдесет година, давне 1974. и износио је 800 цм. Када је водостај достигао 857 цм почела је превентивна евакуација делова Сремске Митровице и Лаћарка.
Републички хидрометеоролошки завод прогнозирао је да ће Сава код Сремске Митровице достићи невероватних 917 центиметара. Прогнозе се срећом нису оствариле, а убрзо смо сазнали и због чега. Вода нам је стигла „иза леђа“. Два километра од државне границе са Хрватском попустио је насип на Сави, а вода је неконтролисано почела да нам стиже не коритом реке Саве већ кроз шуме и атаре. Опасност је запретила Јамени, Сремској Рачи, Босуту, Моровићу, Вишњићеву, а у крајњем случају Сремској и Мачванској Митровици. У поподневним сатима 18. маја вода је почела да улази у Јамену. Евакуација је срећом урађена на време.
Почела је даноноћна борба са водом за коју се није знало ни колико је има ни одакле тачно долази. За кратко време на неприступачним теренима у Моровићким шумама и беспућима поред радника водопривреде било је на десетине моћних машина. На градњи локализационих насипа око угрожених села учествовало је на стотине мештана, али и много волонтера са свих страна.
Током одбране у привремене одбрамбене линије уграђено је:
- близу милион малих џакова,
- 700 џамбо врећа,
- 430 ролни фолије и
- преко 16.000 кубика песка.
На заштити насеља Моровић, Вишњићево, Босут, Сремска Рача и Јамена у току спровођења одбране уграђено више од 180.000 м3 земље.
На одбрани је ангажовано око 70 великих грађевинских машина и на стотине камиона:
- 30 багера
- 25 булдозера
- 7 комбинованих машина
- 5 камиона са плато приколицама
- 2 улта
Одбрана је коштала око 300 милиона динара.