Ukupna dužina odbrambenih nasipa u Vojvodini je 1.460 km.
Od toga duž:
Dunava …………………. 304,16 km
Tise …………………….. 289,63 km
Save …………………….. 119,77 km
Tamiša ………………… 86,04 km
Oba Begeja ……………. 127,79 km
Ostali nasipi ……… 532,62 km
Nasipi su rekonstruisani na stogodišnju vodu na oko 95% ukupne dužine Dunava, a na Tisi i Savi na oko 85% ukupne dužine.
Ukupna dužina nerekonstruisanih i neizgrađenih odbrambenih nasipa iznosi 204 km, odnosno 283 km zajedno sa graničnim nasipima.
Za odbranu od spoljnih voda koriste se i mikroakumulacije: „Veliko Središte“, „Mesić“, „Borkovac“, „Pavlovci“, „Ljukovo“, „Sot“ i „Moharač“, kao i ustava i crpna stanica „Bosut“.
Više od 80% Vojvodine ugroženo je od unutrašnjih voda:
- Direktno ugroženo 1.630.648 ha
- Delimično ugroženo 209.423 ha
…
KARTE UGROŽENOSTI I KARTE RIZIKA OD POPLAVA
U skladu sa Zakonom o vodama („Službeni glasnik RS“ broj 30/10, 93/12, 101/16, 95/18 i 95/18-i dr.) upravljanje rizicima od štetnog dejstva voda obuhvata izradu preliminarne procene rizika od poplava, izradu karata ugroženosti od poplava i karata rizika od poplava kao i izradu i sprovođenje planova upravljanja rizicima od poplava.
Karte ugroženosti i karte rizika od poplava izrađuje javno vodoprivredno preduzeće za teritoriju svoje nadležnosti za period od šest godina, nakon čega se obavlja preispitivanje i ažuriranje karata.
Karte se izrađuju za značajna poplavna područja utvrđena Preliminarnom procenom rizika od poplava.
U cilju upoznavanja javnosti, karte su javne i mogu se videti na na internet portalima Reubličke direkcije za vode i javnih vodoprivrednih preduzeća „Srbijavode“ i „Vode Vojvodine“.
Karte ugroženosti od poplava prikazuju podatke o granici dosezanja poplave za različite povratne periode kao i klase dubina vode.
Na kartama rizika od poplava su prikazane moguće štetne posledice na zdravlje ljudi, životnu sredinu, kulturno nasleđe i privredne aktivnosti.
Karte su rezultat tri projekta opisana u nastavku, koja su rađena u različitim vremenskim periodima, prilikom čije izrade su korišćene podloge i podaci različite preciznosti i kvaliteta.
Karte ugroženosti i karte rizika od poplava su izrađene za potrebe izrade plana upravljanja rizicima od poplava i nisu predviđene za korišćenje u druge svrhe.
KRATAK OPIS PROJEKATA:
Danube FloodRisk Project
Zadatak DanubeFloodRisk projekta je bio izrada karata ugroženosti i karata rizika od poplava za reku Dunav, u kome su učstvovale zemlje članice Međunarodne komisije za zaštitu reke Dunav (International Commission for the Protection of the Danube River / ICPDR). Izrađeni su Atlasi u razmeri 1:100 000. Karte su izrađene 2012. godine.
http://www.icpdr.org/main/activities-projects/danube-floodrisk-project
https://www.icpdr.org/main/sites/default/files/nodes/documents/dfrmp2015-map1_hfs.pdf
SoFPAS in Serbia (Study of Flood Prone Areas in Serbia -Phase 1)
Projekat SoFPAS 1 je obuhvatio izradu karata ugroženosti i karata rizika od poplava na:
levoj i desnoj strani reke Dunav između beogradske opštine Zemun (km 1175) i uzvodnog kraja klisure Gvozdene kapije (km 1040), uključujući i delove grada Beograda duž Dunava, odnosno opština Zemun, Novi Beograd, Stari Grad, Palilula i Grocka
područja na većim rekama u slivu Velike Morave.
Projekat izrade karata ugroženosti i karata rizika od poplava u trajanju od 15. marta 2010. godine do 14. marta 2012. godine je realizovan uz podršku EU Programa za Republiku Srbiju, IPA 2007.
Projekat IPA 2014-2020 Flood recovery Serbia
U okviru realizacije Programa pretpristupne pomoći IPA 2014, Specijalna mera za obnovu nakon poplava i upravljanje rizikom od poplava – Srbija“ sredstvima donacije u skladu sa Sporazumom o implementaciji donacije EU u vezi Nacionalnog programa za upravljanje rizikom od elementarnih nepogoda Republike Srbije, zaključenog između Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima u ime Vlade Republike Srbije i Svetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj /Međunarodno udruženje za razvoj), u komponenti 2. je predviđena izrada karata ugroženosti i karata rizika od poplava.
Implementaciju projekta je vršila kancelarija Svetske banke u Beogradu, a koordinaciju Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima. Ministarstvo poljoprivrede, šumartva i vodoprivrede – Republička direkcija za vode i Javna vodoprivredna preduzeća su krajnji korisnici rezultata komponente projekta izrade karata ugroženosti i karata rizika od poplava.
Ovim projektom je obuhvaćena izrada karata ugroženosti i karata rizika od poplava za preostala značajna poplavna područja u Srbiji (74 značajno poplavna područja).
UPUTSTVO:
U tabeli, su navedeni nazivi značajno poplavnih područja definisani u Preliminarnoj proceni rizika od poplava za teritoriju Republike Srbije (2019).
Za navedena značajna poplavna područja su dati linkovi za preuzimanje karte ugroženosti i karte rizika od poplava.
…
OBAVEŠTENJE – Plan upravljanja rizicima od poplava za period 2021-2027 godine
4. 8. 2020.
Obaveštava se zainteresovana javnost da je Republička direkcija za vode, kao nosilac posla, započela aktivnosti na izradi nacrta planskog dokumenta – Plana upravljanja rizicima od poplava za period 2021-2027 godine (u daljem tekstu PURP) u skladu sa odredbama Zakona o vodama („Sl. glasnik RS“, br. 30/2010, 93/2012, 101/2016, 95/2018 i 95/2018 – dr. zakon)
Planom upravljanja rizicima od poplava obezbeđuje se upravljanje rizicima smanjivanjem mogućih štetnih posledica poplava na zdravlje ljudi, životnu sredinu, kulturno nasleđe i privredne aktivnosti. Nacrt plana se izrađuje za teritoriju Republike Srbije po vodnim područjima. Preispitivanje i noveliranje PURP-a će se vršiti po isteku 6 godina od njegovog donošenja. Plan upravljanja rizicima od poplava izrađuje se na osnovu karata ugroženosti i karata rizika od poplava.
Izrada nacrta PURP-a se odvija u neposrednoj saradnji sa javnim vodoprivrednim preduzećima “Srbijavode“ i “Vode Vojvodine“. Planirano je da nacrt PURP-a bude izrađen do kraja 2021. godine.
Za potrebe izrade nacrta PURP-a formirana je radna grupa koja će se tokom istog konsultovati sa zainteresovanim stranama i ciljnim grupama. Radnu grupu čine predstavnici Republičke direkcije za vode i javnih vodoprivrednih preduzeća.
Okvirni sadržaj PURP-a:
1) zaključci preliminarne procene rizika od poplava i pregledna karta vodnog područja na kojoj su ucrtana značajna poplavna područja;
2) karte ugroženosti od poplava i karte rizika od poplava i zaključci izvedeni na osnovu karata;
3) opis odgovarajućih ciljeva upravljanja rizicima od poplava
4) spisak mera i njihovih prioriteta za postizanje ciljeva upravljanja rizicima od poplava;
5) opis određivanja prioriteta i načina na koji će se pratiti napredak u primeni plana;
6) pregled preduzetih mera javnog informisanja i konsultovanja;
7) nadležni organi i preduzeća za primenu plana upravljanja rizicima od poplava;
8) opis procesa usklađivanja sa susednim državama kao i sa planom upravljanja vodama.
Bliže informacije se mogu dobiti na sledećim elektronskim adresama, sa naznakom: Nacrt Plana upravljanja rizicima od poplava za period 2021-2027.
– merita.borota@minpolj.gov.rs
– ivana.spasic@srbijavode.rs
– rmarcetic@vodevojvodine.rs