Рибарство

ЈВП „Воде Војводине“, као корисник дела рибарског подручја, продаје дозволе за рекреативни риболов – годишње и дневне дозволе које издаје надлежно министарство. Продају, осим у седишту предузећа, спроводи и посредством дистрибутера, углавном удружења рекреативних риболоваца који су уговором везани за ЈВП „Воде Војводине“.

Од момента увођења јединствених годишњих дозвола за рекреативни риболов „Воде Војводине“ имају највећу продају истих од свих корисника, не само на територији Војводине, већ и целе државе.

На делу Дунава који је под ингеренцијом „Вода Војводине“, ради до 30 привредних рибара који плаћају годишњу дозволу за привредни риболов кориснику.

Рад Службе за рибарство, као корисника рибарског подручја, под сталном је контролом инспектора за заштиту животне средине – сектор рибарства Секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине. Такође, рад Службе за рибарство заснован је на Закону о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда и на програму управљања рибарским подручјем, који мора бити одобрен од стране надлежног секретаријата.

Једна од сталних активности Службе јесте и редовно годишње порибљавање, које се спроводи крајем године у новембру или децембру на локацијама које су претходно одређене и налазе се у годишњем програму управљања рибарским подручјем.

Порибљавање се углавном врши једногодишњом млађи шарана, али такође и аутохтоном рибљом врстом – лињаком, који је иначе строго заштићен. Количине рибље млађи које се уносе у риболовне воде дефинисане су програмом управљања рибарским подручјем.

ОЧУВАЊЕ РИБЉЕГ ФОНДА

У циљу очувања, заштите и унапређења рибљег фонда, мере које се спроводе не само да квантитативно утичу на бројност рибљег фонда, већ и квалитативно побољшавају структуру рибљих врста. Поред порибљавања, које се спроводи сваке године по утврђеним количинама и локацијама, ЈВП „Воде Војводине“ спроводи и контролисани селективни излов алохтоних рибљих врста на основној каналској мрежи ХС ДТД, чиме се у великој мери повећава квалитет састава рибљег фонда.

ОСАМ НОВИХ МРЕСТИЛИШТА

У циљу заштите и очувања рибљег фонда на водама које су у надлежности ЈВП „Воде Војводине“, урађен је мониторинг рибљег фонда којим су утврђена и дефинисана природна мрестилишта рибе.

У питању је осам природних мрестилишта на којима је забрањен сваки вид риболова, а која су уврштена у десетогодишњи програм управљања рибарским подручјем. 

Утврђена мрестилишта су :

  1. Чортановачка хагла од 1236 км до 1233 км,
  2. Дунавац у Новом Саду (мрестилиште за смуђа) на 1257,8 км,
  3. Канал Беочинске цементаре на 1269 км + 700 м,
  4. Бегечки швеб од 1276 км до 1275 км,
  5. Сусечки рит од 1282 км до 1280 км,
  6. Челаревски дунавац, Зече 1 и Зече 2, који се простиру левом обалом од 1289 км до 1287км + 500м,
  7. Багер дунавац код Бачке Паланке и
  8. Нештински дунавац
  9. Бегечки рукавац од 1275км +500м до1272км + 200м

НОВА РИБОЛОВНА МЕСТА

ЈВП „Воде Војводине“ континуирано ради на повећању броја уређених риболовних места.

Новоизграђена места за пецароше у Крушчићу


РИБОЧУВАР-ВОЛОНТЕР

ЈВП „Воде Војводине“ покренуло је акцију рибочувар – волонтер, која је наишла на огроман одјек у јавности, а намењена је заљубљеницима у риболов и ентузијастима који желе да помогну у очувању рибљег фонда. До сада је осбособљено више од стотину рибочувара – волонтера који су претходно прошли интерну едукацију Службе за рибарство.  

Значка рибочувара волонтера



ЗАБРАНА ПРИВРЕДНОГ РИБОЛОВА У ЗОНИ НОВОГ САДА

На иницијативу ЈВП „Воде Војводине“ забрањен је привредни риболов на 19,5 километара шире градске зоне на подручју Града Новог Сада.  Забрана од важе и на сектору Черевићки дунавац који се налази на левој обали Дунава од 1272 км до 1275,5 км.

ЈВП „Воде Војводине“ додељене су следеће риболовне воде: река Дунав, од моста код Бачке Паланке до моста код Бешке; део рибарског подручја Банат за риболовне воде основне и детаљне каналске мреже, Бегеј, Златица и Караш; део рибарског подручја Бачка за риболовне воде основне и детаљне каналске мреже,  АК „Чонопља“ и реку Кривају.

Контакт Службе за рибарство ЈВП „Воде Војводине“ је 021/4881-575.

Риболовне дозволе

Цене и врсте дозвола одређене су Правилником о вредности дневне, вишедневне и годишње дозволе за рекреативни риболов, који сваке године пропише Министарство за заштиту животне средине.

Дозволе за рекреативни риболов

Годишња дозвола за рекреативни риболов 9.000,00 дин
Годишња дозвола за особе старије од 65 година, особе са телесним оштећењем од 60-80 процената, као и за жене 4.500,00 дин
Годишња дозвола за особе са телесним оштећењима од 80 процената и више, лица са потпуним губитком радне способности, за војне инвалиде, цивилне инвалиде рата и за млађе од 18 година 800,00 дин
Дневна дозвола за рекреативни риболов 1.300,00 дин
Вишедневна дозвола (до седам дана) 2.600,00 дин
Годишња дозвола за рекреативни риболов у заштићеном подручју за Парк природе „Јегричка“ 4.000,00 дин
Годишња дозвола за рекреативни риболов у заштићеном подручју за Парк природе „Бељанска бара“ 4.000,00 дин

Дозволе за привредни риболов

Годишња дозвола за привредни риболов 120.000,00 дин
Годишња дозвола за привредни риболов бућком 30.000,00 дин

Ловостај

Риба уловљена у току ловостаја, као и примерци чија је дужина мања од прописане ово наредбом МОРА се ОДМАХ, на месту улова, вратити у риболовну воду са што мање оштећења. Одредбе ове наредбе се не односе на рибу произведену у рибњацима и на рибу која је увезена.

Дужина рибе мери се праволинијски од врха губице до средине основе репног пераја, а дужина шкољке мери се од једне до друге ивице дуж најдуже осе љуштуре.

ТРАЈНО се забрањује улов за следеће врсте риба: моруна, сим, паструга, атлантска јесетра, дунавска јесетра, кечига, главатица, дунавска харинга, црноморска харинга, црнка, светлица, дримски шарадан, лињак, златни караш, све врсте рода, чиков, велики вретенар, мали вретенар, рак речни и рак поточни.

ПРИВРЕМЕНО се забрањује улов за следеће врсте риба, у наведеном периоду:

1. фебруар – 31. март штука
1. март – 31. мај липљен
1. март – 31. август младица
1. март – 30. април смуђ, смуђ камењар
1. април – 31. мај шаран
15. април – 31. мај мрена, деверика, плотица, јаз, клен и скобаљ
15. април – 15. јун буцов
1. мај – 15. јун сом
1. октобар – 1. март све врсте пастрмки (поточна, дримска, охридска, македонска, дужичаста), обе врсте златовчица (језерска и поточна)

ЗАБРАЊУЈЕ СЕ рекреативни риболов младице, свих врста пастрмки, обе врсте златовчица и липљена током ЦЕЛЕ године од 21 до 03 часа у периоду летњег рачунања времена и од 18 до 05 часова у периоду зимског рачунања времена.

ЗАБРАЊУЈЕ СЕ рекреативни риболов осталих врста риба токо ЦЕЛЕ године од 21-03 часова у периоду летњег рачунања времена и од 18-05 часова у периоду зимског рачунања времена, осим ако корисник рибарског подручја другачије не одреди.

ЗАБРАЊУЈЕ СЕ лов и промет следећих врста чија је дужина МАЊА од наведених: младица (100 цм), поточна пастрмка (25 цм), дужичаста пастрмка (25 цм), охридска пастрмка (40 цм), дримска пастрмка (25 цм), македонска пастрмка (25 цм), језерска златовчица (25 цм), поточна златовчица (20 цм), липљен (30 цм), штука (40 цм), мрена (25 цм), поточна мрена (15 цм), шаран (30 цм), деверика (20 цм), плотица (20 цм), јаз (20 цм), скобаљ (20 цм), клен (20 цм), буцов (30 цм), носара (15 цм), кркуше (10 цм), сом (60 цм), смуђ (40 цм), смуђ камењар (25 цм), гргеч (10 цм), манић (10 цм), речна шкољка (8 цм).

ДОЗВОЉЕН је неограничен свих алохтоних врста, и то: сивог толстолобика, белог толстолобика, амура, обе врсте америчког сомића, сунчице, амурског чебачока, амурског спавача, великоустог баса, бабушке, свих врста рода, краткокљуног шилцета.

Рибочуварска служба ЈВП „Воде Војводине“ располаже са 16 оперативних тимова опремљених теренским возилима са ГПС праћењем, чамцима са ванбродским моторима и довољним количинама горива, приколицама за чамце и осталом потребном опремом и средствима.

Уз препознатљив визуелни идентитет, рибочувари поседују и модерне радио-комуникационе уређаје посредством којих су у непосредној међусобној комуникацији и комуникацији са припадницима обезбеђења, као и дронове за надзор и снимање из ваздуха и термовизијске камере за ноћно осматрање.

На основу уговора са агенцијом за обезбеђење, сви рибочувари имају пратњу припадника физичко-техничког обезбеђења током свог радног времена од 2011. године. Ангажовање додатних пратилаца показало се као добро решење у смислу ефикаснијег рада на терену. Рибочувари имају прерасподелу радног времена, тако да раде и ноћу, викендом и празницима.

Основни задатак рибочувара је борба против свих облика рибокрађе, али и контрола рекреативних риболоваца и привредних рибара.

Заједничке акције више рибочуварских тимова, показало се у пракси, дају добре резултате. Тимови су, због природе посла, упућени на сталну сарадњу са припадницима Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

Такође, рибочувари перманентно раде и на едукацији рекреативних риболоваца које срећу на терену.

Контролу рада рибочувара непосредно врше самостални техничар, самостални инжењер и руководилац Службе за рибарство.

На основу Закона о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда, сви рибочувари имају положен стручни испит за рибочувара, као и лиценцу за рибочувара коју издаје Министарство пољопривреде и заштите животне средине.

Професионалним рибочуварима значајну помоћ пружају и рибочувари волонтери.

У ванредним ситуацијама, попут одбране од поплава, рибочуварски тимови представљају значајан ресурс, с обзиром на то да поседују теренска возила и чамце са јаким ванбродским моторима који су на приколицама и који се, по потреби, могу брзо транспортовати на локације и ставити у функцију.

Сви рибочувари завршили су обуке које се тичу безбедности на воденим површинама и обуке из прве помоћи.

 

РЕЗУЛТАТИ РАДА РИБОЧУВАРСКЕ СЛУЖБЕ:

ГОД.

КОНТРОЛА НА ТЕРЕНУ

ЗАПЛЕЊЕНЕ МРЕЖЕ У МЕТРИМА

ЗАПЛЕЊЕНА ПЛОВИЛА

ОСТАЛИ ЗАПЛЕЊЕНИ АЛАТИ ЗА РИБОЛОВ

КОНТРОЛИСАНИХ ЛИЦА

ПОДНЕТИХ ЗАХТЕВА ЗА ПОКРЕТАЊЕ ПРЕКРШАЈНОГ ПОСТУПКА

2020.

3194

91641

16

157

9669

56

2021.

3314

78851

11

190

10262

49

2022.

3507

77000

9

200

11499

79

2023.

3194

 

76999

 

9

258

 

11753

72

2024.

4026

102254

 

7

121

9621

68

 

Новоотворени Мониторинг центар значајно је унапредио безбедност на Дунаву и подигао капацитете Рибочуварске службе и полиције у Новом Саду. Отварањем центра и уз помоћ савремене технологије, континуирано се спроводи контрола риболовниих вода и спречавање криволова. 

Непрекидан видео-надзор и контрола рибарског подручја спроводе се помоћу тридесет фиксних и тридесет покретних камера. Захваљујући ГПС праћењу рибочуварских тимова и модерној радио-вези, интервентни тим брзо се упућује тамо где се укаже потреба, а по потреби се ради и у координацији са надлежним полицијским управама.

Објекат се налази на Дунаву, код Варадинског моста, са петроварадинске стране, и у њему су, осим Мониторинг центра, смештени и канцеларија Одељења за безбедност на рекама Полицијске управе Нови Сад.

ВЕСТИ ИЗ КАТЕГОРИЈЕ РИБАРСТВО:
Заплењено 11 км мрежа у појачаним контролама риболовних вода

Заплењено 11 км мрежа у појачаним контролама риболовних вода

Рибочуварска служба Јавног водопривредног предузећа „Воде Војводине” уочи ускршњих празника интензивирала је контролу риболовних вода и спровела низ ванредних акција у циљу спречавања сваког вида недозвољеног риболова. Током ноћашње акције

Почела продаја риболовних дозвола за 2025. годину

Почела продаја риболовних дозвола за 2025. годину

Обавештавамо све заљубљенике у риболов да је ЈВП ,,Воде Војводине’’ почело са продајом риболовних дозвола за 2025. годину, чије су вредности идентичне онима из претходне године. Годишња дозвола за рекреативни

Рибочуварска служба спровела велику акцију против рибокрадица

Рибочуварска служба спровела велику акцију против рибокрадица

Рибочуварска служба „Вода Војводине“ у периоду божићних и новогодишњих празника појачано је контролисала риболовне воде на подручјима којима управља. Током ванредних празничних акција, у којима је учествовало 20 рибочувара са

Риболовне воде порибљене са преко 17 тона рибље млађи

Риболовне воде порибљене са преко 17 тона рибље млађи

Испуштањем 17.300 килограма рибље млађи на последњу у низу од чак 24 локације, ЈВП „Воде Војводине“ успешно је завршило овогодишњу сезону порибљавања риболовних вода којима газдује. Јединке једногодишњег шарана, њих

Отворен објекат на Дунаву за потребе ЈВП „Воде Војводине“ и речне полиције

Отворен објекат на Дунаву за потребе ЈВП „Воде Војводине“ и речне полиције

Објекат на Дунаву за потребе послова речне полиције и ЈВП "Воде Војводине" данас су отворили потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и градоначелник Новог Сада Милан

Нулта толеранција за рибокрадице 

Нулта толеранција за рибокрадице 

Током претходна два месеца, рибочувари ЈВП „Воде Војводине“ су приликом редовних и ванредних контрола делова рибарских подручја Срем, Банат и Бачка, који су под ингеренцијом ЈВП“ Воде Војводине“ пронашли и

  • Кориснички сервис

    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова

    korisnik@vodevojvodine.rs


    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА
    Кориснички сервис
    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова
    korisnik@vodevojvodine.rs

    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА
  • Рибарство

    ЈВП „Воде Војводине“, као корисник дела рибарског подручја, продаје дозволе за рекреативни риболов – годишње и дневне дозволе које издаје надлежно министарство. Продају, осим у седишту предузећа, спроводи и посредством дистрибутера, углавном удружења рекреативних риболоваца који су уговором везани за ЈВП „Воде Војводине“.

    Од момента увођења јединствених годишњих дозвола за рекреативни риболов „Воде Војводине“ имају највећу продају истих од свих корисника, не само на територији Војводине, већ и целе државе.

    На делу Дунава који је под ингеренцијом „Вода Војводине“, ради до 30 привредних рибара који плаћају годишњу дозволу за привредни риболов кориснику.

    Рад Службе за рибарство, као корисника рибарског подручја, под сталном је контролом инспектора за заштиту животне средине – сектор рибарства Секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине. Такође, рад Службе за рибарство заснован је на Закону о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда и на програму управљања рибарским подручјем, који мора бити одобрен од стране надлежног секретаријата.

    Једна од сталних активности Службе јесте и редовно годишње порибљавање, које се спроводи крајем године у новембру или децембру на локацијама које су претходно одређене и налазе се у годишњем програму управљања рибарским подручјем.

    Порибљавање се углавном врши једногодишњом млађи шарана, али такође и аутохтоном рибљом врстом – лињаком, који је иначе строго заштићен. Количине рибље млађи које се уносе у риболовне воде дефинисане су програмом управљања рибарским подручјем.

    ОЧУВАЊЕ РИБЉЕГ ФОНДА

    У циљу очувања, заштите и унапређења рибљег фонда, мере које се спроводе не само да квантитативно утичу на бројност рибљег фонда, већ и квалитативно побољшавају структуру рибљих врста. Поред порибљавања, које се спроводи сваке године по утврђеним количинама и локацијама, ЈВП „Воде Војводине“ спроводи и контролисани селективни излов алохтоних рибљих врста на основној каналској мрежи ХС ДТД, чиме се у великој мери повећава квалитет састава рибљег фонда.

    ОСАМ НОВИХ МРЕСТИЛИШТА

    У циљу заштите и очувања рибљег фонда на водама које су у надлежности ЈВП „Воде Војводине“, урађен је мониторинг рибљег фонда којим су утврђена и дефинисана природна мрестилишта рибе.

    У питању је осам природних мрестилишта на којима је забрањен сваки вид риболова, а која су уврштена у десетогодишњи програм управљања рибарским подручјем. 

    Утврђена мрестилишта су :

    1. Чортановачка хагла од 1236 км до 1233 км,
    2. Дунавац у Новом Саду (мрестилиште за смуђа) на 1257,8 км,
    3. Канал Беочинске цементаре на 1269 км + 700 м,
    4. Бегечки швеб од 1276 км до 1275 км,
    5. Сусечки рит од 1282 км до 1280 км,
    6. Челаревски дунавац, Зече 1 и Зече 2, који се простиру левом обалом од 1289 км до 1287км + 500м,
    7. Багер дунавац код Бачке Паланке и
    8. Нештински дунавац
    9. Бегечки рукавац од 1275км +500м до1272км + 200м

    НОВА РИБОЛОВНА МЕСТА

    ЈВП „Воде Војводине“ континуирано ради на повећању броја уређених риболовних места.

    Новоизграђена места за пецароше у Крушчићу


    РИБОЧУВАР-ВОЛОНТЕР

    ЈВП „Воде Војводине“ покренуло је акцију рибочувар – волонтер, која је наишла на огроман одјек у јавности, а намењена је заљубљеницима у риболов и ентузијастима који желе да помогну у очувању рибљег фонда. До сада је осбособљено више од стотину рибочувара – волонтера који су претходно прошли интерну едукацију Службе за рибарство.  

    Значка рибочувара волонтера



    ЗАБРАНА ПРИВРЕДНОГ РИБОЛОВА У ЗОНИ НОВОГ САДА

    На иницијативу ЈВП „Воде Војводине“ забрањен је привредни риболов на 19,5 километара шире градске зоне на подручју Града Новог Сада.  Забрана од важе и на сектору Черевићки дунавац који се налази на левој обали Дунава од 1272 км до 1275,5 км.

    ЈВП „Воде Војводине“ додељене су следеће риболовне воде: река Дунав, од моста код Бачке Паланке до моста код Бешке; део рибарског подручја Банат за риболовне воде основне и детаљне каналске мреже, Бегеј, Златица и Караш; део рибарског подручја Бачка за риболовне воде основне и детаљне каналске мреже,  АК „Чонопља“ и реку Кривају.

    Контакт Службе за рибарство ЈВП „Воде Војводине“ је 021/4881-575.

    Риболовне дозволе

    Цене и врсте дозвола одређене су Правилником о вредности дневне, вишедневне и годишње дозволе за рекреативни риболов, који сваке године пропише Министарство за заштиту животне средине.

    Дозволе за рекреативни риболов

    Годишња дозвола за рекреативни риболов 9.000,00 дин
    Годишња дозвола за особе старије од 65 година, особе са телесним оштећењем од 60-80 процената, као и за жене 4.500,00 дин
    Годишња дозвола за особе са телесним оштећењима од 80 процената и више, лица са потпуним губитком радне способности, за војне инвалиде, цивилне инвалиде рата и за млађе од 18 година 800,00 дин
    Дневна дозвола за рекреативни риболов 1.300,00 дин
    Вишедневна дозвола (до седам дана) 2.600,00 дин
    Годишња дозвола за рекреативни риболов у заштићеном подручју за Парк природе „Јегричка“ 4.000,00 дин
    Годишња дозвола за рекреативни риболов у заштићеном подручју за Парк природе „Бељанска бара“ 4.000,00 дин

    Дозволе за привредни риболов

    Годишња дозвола за привредни риболов 120.000,00 дин
    Годишња дозвола за привредни риболов бућком 30.000,00 дин

    Ловостај

    Риба уловљена у току ловостаја, као и примерци чија је дужина мања од прописане ово наредбом МОРА се ОДМАХ, на месту улова, вратити у риболовну воду са што мање оштећења. Одредбе ове наредбе се не односе на рибу произведену у рибњацима и на рибу која је увезена.

    Дужина рибе мери се праволинијски од врха губице до средине основе репног пераја, а дужина шкољке мери се од једне до друге ивице дуж најдуже осе љуштуре.

    ТРАЈНО се забрањује улов за следеће врсте риба: моруна, сим, паструга, атлантска јесетра, дунавска јесетра, кечига, главатица, дунавска харинга, црноморска харинга, црнка, светлица, дримски шарадан, лињак, златни караш, све врсте рода, чиков, велики вретенар, мали вретенар, рак речни и рак поточни.

    ПРИВРЕМЕНО се забрањује улов за следеће врсте риба, у наведеном периоду:

    1. фебруар – 31. март штука
    1. март – 31. мај липљен
    1. март – 31. август младица
    1. март – 30. април смуђ, смуђ камењар
    1. април – 31. мај шаран
    15. април – 31. мај мрена, деверика, плотица, јаз, клен и скобаљ
    15. април – 15. јун буцов
    1. мај – 15. јун сом
    1. октобар – 1. март све врсте пастрмки (поточна, дримска, охридска, македонска, дужичаста), обе врсте златовчица (језерска и поточна)

    ЗАБРАЊУЈЕ СЕ рекреативни риболов младице, свих врста пастрмки, обе врсте златовчица и липљена током ЦЕЛЕ године од 21 до 03 часа у периоду летњег рачунања времена и од 18 до 05 часова у периоду зимског рачунања времена.

    ЗАБРАЊУЈЕ СЕ рекреативни риболов осталих врста риба токо ЦЕЛЕ године од 21-03 часова у периоду летњег рачунања времена и од 18-05 часова у периоду зимског рачунања времена, осим ако корисник рибарског подручја другачије не одреди.

    ЗАБРАЊУЈЕ СЕ лов и промет следећих врста чија је дужина МАЊА од наведених: младица (100 цм), поточна пастрмка (25 цм), дужичаста пастрмка (25 цм), охридска пастрмка (40 цм), дримска пастрмка (25 цм), македонска пастрмка (25 цм), језерска златовчица (25 цм), поточна златовчица (20 цм), липљен (30 цм), штука (40 цм), мрена (25 цм), поточна мрена (15 цм), шаран (30 цм), деверика (20 цм), плотица (20 цм), јаз (20 цм), скобаљ (20 цм), клен (20 цм), буцов (30 цм), носара (15 цм), кркуше (10 цм), сом (60 цм), смуђ (40 цм), смуђ камењар (25 цм), гргеч (10 цм), манић (10 цм), речна шкољка (8 цм).

    ДОЗВОЉЕН је неограничен свих алохтоних врста, и то: сивог толстолобика, белог толстолобика, амура, обе врсте америчког сомића, сунчице, амурског чебачока, амурског спавача, великоустог баса, бабушке, свих врста рода, краткокљуног шилцета.

    Рибочуварска служба ЈВП „Воде Војводине“ располаже са 16 оперативних тимова опремљених теренским возилима са ГПС праћењем, чамцима са ванбродским моторима и довољним количинама горива, приколицама за чамце и осталом потребном опремом и средствима.

    Уз препознатљив визуелни идентитет, рибочувари поседују и модерне радио-комуникационе уређаје посредством којих су у непосредној међусобној комуникацији и комуникацији са припадницима обезбеђења, као и дронове за надзор и снимање из ваздуха и термовизијске камере за ноћно осматрање.

    На основу уговора са агенцијом за обезбеђење, сви рибочувари имају пратњу припадника физичко-техничког обезбеђења током свог радног времена од 2011. године. Ангажовање додатних пратилаца показало се као добро решење у смислу ефикаснијег рада на терену. Рибочувари имају прерасподелу радног времена, тако да раде и ноћу, викендом и празницима.

    Основни задатак рибочувара је борба против свих облика рибокрађе, али и контрола рекреативних риболоваца и привредних рибара.

    Заједничке акције више рибочуварских тимова, показало се у пракси, дају добре резултате. Тимови су, због природе посла, упућени на сталну сарадњу са припадницима Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

    Такође, рибочувари перманентно раде и на едукацији рекреативних риболоваца које срећу на терену.

    Контролу рада рибочувара непосредно врше самостални техничар, самостални инжењер и руководилац Службе за рибарство.

    На основу Закона о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда, сви рибочувари имају положен стручни испит за рибочувара, као и лиценцу за рибочувара коју издаје Министарство пољопривреде и заштите животне средине.

    Професионалним рибочуварима значајну помоћ пружају и рибочувари волонтери.

    У ванредним ситуацијама, попут одбране од поплава, рибочуварски тимови представљају значајан ресурс, с обзиром на то да поседују теренска возила и чамце са јаким ванбродским моторима који су на приколицама и који се, по потреби, могу брзо транспортовати на локације и ставити у функцију.

    Сви рибочувари завршили су обуке које се тичу безбедности на воденим површинама и обуке из прве помоћи.

     

    РЕЗУЛТАТИ РАДА РИБОЧУВАРСКЕ СЛУЖБЕ:

    ГОД.

    КОНТРОЛА НА ТЕРЕНУ

    ЗАПЛЕЊЕНЕ МРЕЖЕ У МЕТРИМА

    ЗАПЛЕЊЕНА ПЛОВИЛА

    ОСТАЛИ ЗАПЛЕЊЕНИ АЛАТИ ЗА РИБОЛОВ

    КОНТРОЛИСАНИХ ЛИЦА

    ПОДНЕТИХ ЗАХТЕВА ЗА ПОКРЕТАЊЕ ПРЕКРШАЈНОГ ПОСТУПКА

    2020.

    3194

    91641

    16

    157

    9669

    56

    2021.

    3314

    78851

    11

    190

    10262

    49

    2022.

    3507

    77000

    9

    200

    11499

    79

    2023.

    3194

     

    76999

     

    9

    258

     

    11753

    72

    2024.

    4026

    102254

     

    7

    121

    9621

    68

     

    Новоотворени Мониторинг центар значајно је унапредио безбедност на Дунаву и подигао капацитете Рибочуварске службе и полиције у Новом Саду. Отварањем центра и уз помоћ савремене технологије, континуирано се спроводи контрола риболовниих вода и спречавање криволова. 

    Непрекидан видео-надзор и контрола рибарског подручја спроводе се помоћу тридесет фиксних и тридесет покретних камера. Захваљујући ГПС праћењу рибочуварских тимова и модерној радио-вези, интервентни тим брзо се упућује тамо где се укаже потреба, а по потреби се ради и у координацији са надлежним полицијским управама.

    Објекат се налази на Дунаву, код Варадинског моста, са петроварадинске стране, и у њему су, осим Мониторинг центра, смештени и канцеларија Одељења за безбедност на рекама Полицијске управе Нови Сад.

    ВЕСТИ ИЗ КАТЕГОРИЈЕ РИБАРСТВО:
    Заплењено 11 км мрежа у појачаним контролама риболовних вода

    Заплењено 11 км мрежа у појачаним контролама риболовних вода

    Рибочуварска служба Јавног водопривредног предузећа „Воде Војводине” уочи ускршњих празника интензивирала је контролу риболовних вода и спровела низ ванредних акција у циљу спречавања сваког вида недозвољеног риболова. Током ноћашње акције

    Почела продаја риболовних дозвола за 2025. годину

    Почела продаја риболовних дозвола за 2025. годину

    Обавештавамо све заљубљенике у риболов да је ЈВП ,,Воде Војводине’’ почело са продајом риболовних дозвола за 2025. годину, чије су вредности идентичне онима из претходне године. Годишња дозвола за рекреативни

    Рибочуварска служба спровела велику акцију против рибокрадица

    Рибочуварска служба спровела велику акцију против рибокрадица

    Рибочуварска служба „Вода Војводине“ у периоду божићних и новогодишњих празника појачано је контролисала риболовне воде на подручјима којима управља. Током ванредних празничних акција, у којима је учествовало 20 рибочувара са

    Риболовне воде порибљене са преко 17 тона рибље млађи

    Риболовне воде порибљене са преко 17 тона рибље млађи

    Испуштањем 17.300 килограма рибље млађи на последњу у низу од чак 24 локације, ЈВП „Воде Војводине“ успешно је завршило овогодишњу сезону порибљавања риболовних вода којима газдује. Јединке једногодишњег шарана, њих

    Отворен објекат на Дунаву за потребе ЈВП „Воде Војводине“ и речне полиције

    Отворен објекат на Дунаву за потребе ЈВП „Воде Војводине“ и речне полиције

    Објекат на Дунаву за потребе послова речне полиције и ЈВП "Воде Војводине" данас су отворили потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и градоначелник Новог Сада Милан

    Нулта толеранција за рибокрадице 

    Нулта толеранција за рибокрадице 

    Током претходна два месеца, рибочувари ЈВП „Воде Војводине“ су приликом редовних и ванредних контрола делова рибарских подручја Срем, Банат и Бачка, који су под ингеренцијом ЈВП“ Воде Војводине“ пронашли и

  • Кориснички сервис

    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова

    korisnik@vodevojvodine.rs


    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА
    Кориснички сервис
    Бесплатан позив

    0800 21 21 21

    Радно време 9-14 часова
    korisnik@vodevojvodine.rs

    ШАЛТЕР САЛА СЛУЖБЕ ЗА НАКНАДЕ

    РАДНИМ ДАНИМА 8-14 ЧАСОВА