Укупна дужина одбрамбених насипа у Војводини је 1.460 km.
Од тога дуж:
Дунава …………………. 304,16 km
Тисе …………………….. 289,63 km
Саве …………………….. 119,77 km
Тамиша ………………… 86,04 km
Оба Бегеја ……………. 127,79 km
Остали насипи ……… 532,62 km
Насипи су реконструисани на стогодишњу воду на око 95% укупне дужине Дунава, а на Тиси и Сави на око 85% укупне дужине.
Укупна дужина нереконструисаних и неизграђених одбрамбених насипа износи 204 km, односно 283 km заједно са граничним насипима.
За одбрану од спољних вода користе се и микроакумулације: „Велико Средиште“, „Месић“, „Борковац“, „Павловци“, „Љуково“, „Сот“ и „Мохарач“, као и устава и црпна станица „Босут“.
Више од 80% Војводине угрожено је од унутрашњих вода:
- Директно угрожено 1.630.648 ha
- Делимично угрожено 209.423 ha
…
КАРТЕ УГРОЖЕНОСТИ И КАРТЕ РИЗИКА ОД ПОПЛАВА
У складу са Законом о водама („Службени гласник РС“ број 30/10, 93/12, 101/16, 95/18 и 95/18-и др.) управљање ризицима од штетног дејства вода обухвата израду прелиминарне процене ризика од поплава, израду карата угрожености од поплава и карата ризика од поплава као и израду и спровођење планова управљања ризицима од поплава.
Карте угрожености и карте ризика од поплава израђује јавно водопривредно предузеће за територију своје надлежности за период од шест година, након чега се обавља преиспитивање и ажурирање карата.
Карте се израђују за значајна поплавна подручја утврђена Прелиминарном проценом ризика од поплава.
У циљу упознавања јавности, карте су јавне и могу се видети на на интернет порталима Реубличке дирекције за воде и јавних водопривредних предузећа „Србијаводе“ и „Воде Војводине“.
Карте угрожености од поплава приказују податке о граници досезања поплаве за различите повратне периоде као и класе дубина воде.
На картама ризика од поплава су приказане мoгуће штетне последице на здравље људи, животну средину, културно наслеђе и привредне активности.
Карте су резултат три пројекта описана у наставку, која су рађена у различитим временским периодима, приликом чије израде су коришћене подлоге и подаци различите прецизности и квалитета.
Карте угрожености и карте ризика од поплава су израђене за потребе израде плана управљања ризицима од поплава и нису предвиђене за коришћење у друге сврхе.
КРАТАК ОПИС ПРОЈЕКАТА:
Danube FloodRisk Project
Задатак DanubeFloodRisk пројекта је био израда карата угрожености и карата ризика од поплава за реку Дунав, у коме су учствовале земље чланице Међународне комисије за заштиту реке Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River / ICPDR). Израђени су Атласи у размери 1:100 000. Карте су израђене 2012. године.
http://www.icpdr.org/main/activities-projects/danube-floodrisk-project
https://www.icpdr.org/main/sites/default/files/nodes/documents/dfrmp2015-map1_hfs.pdf
SoFPAS in Serbia (Study of Flood Prone Areas in Serbia -Phase 1)
Пројекат SoFPAS 1 је обухватио израду карата угрожености и карата ризика од поплава на:
левој и десној страни реке Дунав између београдске општине Земун (km 1175) и узводног краја клисуре Гвоздене капије (km 1040), укључујући и делове града Београда дуж Дунава, односно општина Земун, Нови Београд, Стари Град, Палилула и Гроцка
подручја на већим рекама у сливу Велике Мораве.
Пројекат израде карата угрожености и карата ризика од поплава у трајању од 15. марта 2010. године до 14. марта 2012. године је реализован уз подршку ЕУ Програма за Републику Србију, ИПА 2007.
Пројекат ИПА 2014-2020 Flood recovery Serbia
У оквиру реализације Програма претприступне помоћи ИПА 2014, Специјална мера за обнову након поплава и управљање ризиком од поплава – Србија“ средствима донације у складу са Споразумом о имплементацији донације ЕУ у вези Националног програма за управљање ризиком од елементарних непогода Републике Србије, закљученог између Канцеларије за управљање јавним улагањима у име Владе Републике Србије и Светске банке – Међународне банке за обнову и развој /Међународно удружење за развој), у компоненти 2. је предвиђена израда карата угрожености и карата ризика од поплава.
Имплементацију пројекта је вршила канцеларија Светске банке у Београду, а координацију Канцеларија за управљање јавним улагањима. Министарство пољопривреде, шумартва и водопривреде – Републичка дирекција за воде и Јавна водопривредна предузећа су крајњи корисници резултата компоненте пројекта израде карата угрожености и карата ризика од поплава.
Овим пројектом је обухваћена израда карата угрожености и карата ризика од поплава за преостала значајна поплавна подручја у Србији (74 значајно поплавна подручја).
УПУТСТВО:
У табели, су наведени називи значајно поплавних подручја дефинисани у Прелиминарној процени ризика од поплава за територију Републике Србије (2019).
За наведена значајна поплавна подручја су дати линкови за преузимање карте угрожености и карте ризика од поплава.
…
ОБАВЕШТЕЊЕ – План управљања ризицима од поплава за период 2021-2027 године
4. 8. 2020.
Обавештава се заинтересована јавност да је Републичка дирекција за воде, као носилац посла, започела активности на изради нацрта планског документа – Плана управљања ризицима од поплава за период 2021-2027 године (у даљем тексту ПУРП) у складу са одредбама Закона о водама („Сл. гласник РС“, бр. 30/2010, 93/2012, 101/2016, 95/2018 и 95/2018 – др. закон)
Планом управљања ризицима од поплава обезбеђује се управљање ризицима смањивањем могућих штетних последица поплава на здравље људи, животну средину, културно наслеђе и привредне активности. Нацрт плана се израђује за територију Републике Србије по водним подручјима. Преиспитивање и новелирање ПУРП-а ће се вршити по истеку 6 година од његовог доношења. План управљања ризицима од поплава израђује се на основу карата угрожености и карата ризика од поплава.
Израда нацрта ПУРП-а се одвија у непосредној сарадњи са јавним водопривредним предузећима “Србијаводе“ и “Воде Војводине“. Планирано је да нацрт ПУРП-а буде израђен до краја 2021. године.
За потребе израде нацрта ПУРП-а формирана је радна група која ће се током истог консултовати са заинтересованим странама и циљним групама. Радну групу чине представници Републичке дирекције за воде и јавних водопривредних предузећа.
Оквирни садржај ПУРП-а:
1) закључци прелиминарне процене ризика од поплава и прегледна карта водног подручја на којој су уцртана значајна поплавна подручја;
2) карте угрожености од поплава и карте ризика од поплава и закључци изведени на основу карата;
3) опис одговарајућих циљева управљања ризицима од поплава
4) списак мера и њихових приоритета за постизање циљева управљања ризицима од поплава;
5) опис одређивања приоритета и начина на који ће се пратити напредак у примени плана;
6) преглед предузетих мера јавног информисања и консултовања;
7) надлежни органи и предузећа за примену плана управљања ризицима од поплава;
8) опис процеса усклађивања са суседним државама као и са планом управљања водама.
Ближе информације се могу добити на следећим електронским адресама, са назнаком: Нацрт Плана управљања ризицима од поплава за период 2021-2027.
– merita.borota@minpolj.gov.rs
– ivana.spasic@srbijavode.rs
– rmarcetic@vodevojvodine.rs